Filtr, cold brew

Uganda Natural

Kategorie: Káva
Země původu: Uganda
Region: Bugisu
Odrůda: SL14, NYASALAND, SL28
? Káva: Zrnková, Mletá, Arabika 100%
Farmář: Michael Wonanzofu a Sanson Nangai
Hmotnost balení: 250g, 500g, 1kg, 10g
Zpracování: Natural
Kyselost: nízká
Pražení: Světlé
Nadmořská výška: 1200m do 2100 m.n.m
? Importér: Bwindi coffee

Zvolte variantu

Hmotnost: 250g
Vyprodáno
235 Kč
204,35 Kč bez DPH
Hmotnost: 500g
Vyprodáno (1 ks)
470 Kč
408,70 Kč bez DPH
Hmotnost: 1000g
Vyprodáno
929 Kč
807,83 Kč bez DPH
Hmotnost: Degustační balení 100g
Vyprodáno
115 Kč
100 Kč bez DPH

O Ugandské kávě

Káva pochází ze svahů Mount Elgon, východní Ugandy. Tato stará sopka na hranici s Keňou poskytuje bohatou půdu a odpovídající klima pro pěstování. Káva v Ugandě je pěstována malými až velmi malými farmáři - průměrná velikost farmy 0,18 hektaru. Kávové plantáže jsou zde spíše větší zahrady, kde se kávovníky mísí s potravinovou plodinou: typicky banánovníky, ale i jiné stromy poskytující stín. Farmáře najdete na všech stranách této impozantně rozsáhlé vyhaslé sopky v nadmořských výškách od 1200m do 2100m.

Tento nekonvenční mikrolot pochází od farmářů Michaela Wonanzofu a Sansona Nangai.  Káva byla sklizena v období prosinec 2019 - leden 2020. Káva je zpracována metodou natural. To znamená, že káva byla sušena v plné třešňové formě.

Přírodní proces je v Ugandě tradičním způsobem zpracování kávy. Kávové třešně jsou nejprve velmi pečlivě vybrány. Poté procházejí velmi časově náročným procesem dvojitého kvašení a pomalým, postupným zaváděním na slunce, kde se suší.
Celý proces trvá 15–20 dní. Když obsah vlhkosti třešní dosáhne požadované úrovně (obvykle 10 - 12% vlhkosti) jsou třešně loupány. 

Světlé pražení kávy

Pražení kávy je složitý proces a jedná se o jeden z nejdůležitější momentů, kterým kávové zrnko projde. U světle pražené kávy více vynikají původní ovocné a karamelové tóny.

Káva po upražení uvolňuje oxid uhličitý, proto je vhodné nechat kávu odpočinout. Ideální doba je 2-3 dny po upražení pro filtrované kávy a 7-10 dní v případě přípravy espressa.

Balení kávy

Pro balení kávy používám kvalitní sáčky doypack vyrobené z neběleného craft papíru. Všechny sáčky mají uzavíratelný ZIP a aroma ventil.

Aroma ventil zajišťuje uvolňování plynů čerstvě upražené kávy. Ventil zároveň zabraňuje nafouknutí nebo prasknutí sáčku.

Opakovatelně uzavíratelný ZIP pomáhá udržet svěžest kávy.

Zrnková káva nebo mletá?

Většina z nás si doma připravuje kávu různými způsoby. Každý způsob přípravy vyžaduje jinou hrubost mletí. To je jistě jeden z důvodů proč kávu balím výhradně jako zrno.

Při mletí kávy dochází k narušování kávových zrn a uvolňování aromatických olejů, které dodávají kávě chuť a vůni. Časem ale tyto oleje vyprchají. Standardem je, že od umletí kávy, až do její přípravy, by nemělo uběhnout více jak 15 min. Proto je důležité namlet kávu chvilku před její přípravou. Dalším důvodem proč nepoužívat kávu namletou delší dobu, je fakt, že káva výborně pohlcuje okolní pachy a vlhkost.

V případě, že doma nemáte mlýnek na kávu mohu Vám kávu umlet. Při objednávce naleznete v košíku záložku "Informace o Vás". Zaškrtněte položku "Poznámka pro prodejce" a uveďte: název kávy - hrubost mletí nebo způsob přípravy.

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:
5
1x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
MN Avatar autora | 5.3.2021
Tak já prosím před panem Kubou smekám. Takhle dobrou UGANDU nikdo pražírnu neumí. Celý pytel sem za den zkonzumoval a rozdal na ochutnávkách za jeden den! Děkuji ????