Uganda Samson & John supernatural

Hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Vyprodáno Vyprodáno Zvolte variantu
250 Kč 500 Kč od 250 Kč 217,39 Kč bez DPH 434,78 Kč bez DPH od 217,39 Kč bez DPH
Kategorie: Káva
Země původu: Uganda
Region: Bugisu
Odrůda: SL14, NYASALAND, SL28
? Káva: Zrnková, Mletá, Arabika 100%
Farmář: John a Samson
Hmotnost balení: 250g, 500g, 1kg, 100g
Zpracování: Supernatural
Kyselost: nízká, sladká
Pražení: Světlé
Nadmořská výška: 1900m do 2100 m.n.m
? Importér: Bwindi coffee

O Ugandské kávě

Káva pochází ze svahů Mount Elgon, východní Ugandy. Tato stará sopka na hranici s Keňou poskytuje bohatou půdu a odpovídající klima pro pěstování. Káva v Ugandě je pěstována malými až velmi malými farmáři - průměrná velikost farmy 0,18 hektaru. Kávové plantáže jsou zde spíše větší zahrady, kde se kávovníky mísí s potravinovou plodinou: typicky banánovníky, ale i jiné stromy poskytující stín. Farmáře najdete na všech stranách této impozantně rozsáhlé vyhaslé sopky v nadmořských výškách od 1900m do 2100m.

Tento nekonvenční mikrolot pochází od farmářů Sansona a Johna.  Káva byla sklizena v období leden-únor 2021. Káva je zpracována metodou supernaturalnatural. To znamená, že káva byla sušena v plné třešňové formě.

Přírodní proces je v Ugandě tradičním způsobem zpracování kávy. Kávové třešně jsou nejprve velmi pečlivě vybrány. Poté procházejí velmi časově náročným procesem dvojitého kvašení a pomalým, postupným zaváděním na slunce, kde se suší.
Celý proces trvá 15–20 dní. Když obsah vlhkosti třešní dosáhne požadované úrovně (obvykle 10 - 12% vlhkosti) jsou třešně loupány. 

Tato káva je vhodná výhradně pro (alter-) nativní způsoby přípravy. Delší fermentace u tmavšího pražení způsobuje vyšší hořkost a zároveň potlačuje krásnou a jasnou chuť ovocné kávy.

Světlé pražení kávy

Pražení kávy je složitý proces a jedná se o jeden z nejdůležitější momentů, kterým kávové zrnko projde. U světle pražené kávy více vynikají původní ovocné a karamelové tóny.

Káva po upražení uvolňuje oxid uhličitý, proto je vhodné nechat kávu odpočinout. Ideální doba je 2-3 dny po upražení pro filtrované kávy a 7-10 dní v případě přípravy espressa.

Balení kávy

Pro balení kávy používám kvalitní sáčky doypack vyrobené z neběleného craft papíru. Všechny sáčky mají uzavíratelný ZIP a aroma ventil.

Aroma ventil zajišťuje uvolňování plynů čerstvě upražené kávy. Ventil zároveň zabraňuje nafouknutí nebo prasknutí sáčku.

Opakovatelně uzavíratelný ZIP pomáhá udržet svěžest kávy.

Zrnková káva nebo mletá?

Většina z nás si doma připravuje kávu různými způsoby. Každý způsob přípravy vyžaduje jinou hrubost mletí. To je jistě jeden z důvodů proč kávu balím výhradně jako zrno.

Při mletí kávy dochází k narušování kávových zrn a uvolňování aromatických olejů, které dodávají kávě chuť a vůni. Časem ale tyto oleje vyprchají. Standardem je, že od umletí kávy, až do její přípravy, by nemělo uběhnout více jak 15 min. Proto je důležité namlet kávu chvilku před její přípravou. Dalším důvodem proč nepoužívat kávu namletou delší dobu, je fakt, že káva výborně pohlcuje okolní pachy a vlhkost.

V případě, že doma nemáte mlýnek na kávu mohu Vám kávu umlet. Při objednávce naleznete v košíku záložku "Informace o Vás". Zaškrtněte položku "Poznámka pro prodejce" a uveďte: název kávy - hrubost mletí nebo způsob přípravy.

 

5
1x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
MN Avatar autora | 5.3.2021
Tak já prosím před panem Kubou smekám. Takhle dobrou UGANDU nikdo pražírnu neumí. Celý pytel sem za den zkonzumoval a rozdal na ochutnávkách za jeden den! Děkuji ????

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: